Jag har bilder i windows fotogalleri som jag vill lägga i mappar. Bilderna är tagna med olika kameror och när jag kopierat o klistrat in biderna i mappen så hammnar de inte i den fotodatumordning de ligger i i fotogalleriet. Hur gör jag för att få till det?
Inlagt: 2009-12-01 19:35
Inlägg #2 av sigge
Såvitt jag förstår så är detta fotogalleri du nämner ett program för sortering/visning av bilder och som finns i Vista men jag använder XP så jag har inte nån direkt koll på det. Jag vet tyvärr inte heller vad det är för fotodatumordning du menar men jag gissar att du avser att bilderna sorteras efter vilket datum de är tagna. Har du lagt till bilderna i detta fotogalleri och sedan flyttat dem så måste du antagligen som i de flesta andra liknande program på nytt "tala" om för programmet var bilderna finns d.v.s importera dem till programmet igen. Bör finna något alternativ för att importera eller hämta bilder i någon av programmets menyer. Jag reserverar mig förstås för att jag som sagt använder XP och egentligen inte har någon koll alls på detta fotogalleri eftersom det inte finns i XP. :)
Det stämmer att det gäller Vista och där det s k Fotogalleriet finns. Alla fotobilder hamnar där i den ordning de är tagna, som jag valt att kalla fotodatumordning. Jag vill föra över alla korten till en extern hårddisk och jag vill ha dem i den ordning de är tagna. Det skulle vara enkelt om jag bara kunnde köra över dem rakt av direkt från Fotogalleriet men eftersom jag inte vet hur man gör detta så tänkte jag lägga över korten i mappar, som är sorterade månadsvis. Problemet är att när jag kopierar o klistrar in så hamnar inte korten i den datumordning jag vill utan den sorterar varje kamera för sig. Eftersom bilder o filmer tar stor plats i datorn så borde det finnas något bra o enkelt sätt att skicka dem vidare till ex vis en extern hårdisk.
Inlagt: 2009-12-03 18:57
Inlägg #4 av sigge
Vet inte om jag förstår dig rätt nu men om du menar att bilderna inte sorteras efter det datum bilderna togs när du öppnar mapparna som bilderna ligger i direkt via Windows alltså inte via fotogalleriet så är det helt naturligt för Windows har inget alternativ för att sortera bilder efter vilket datum de är tagna. Det finns i alla fall inget sådant alternativet för sortering av bilder i XP och jag vet inte om det finnas andra/fler alternativ för filsortering i Vista. Men startar du Fotogalleriet så ska ju filerna visas på samma sätt i programmet oavsett var bilderna ligger. Det programmet gör är att det läser in metadata vanligtvis kallat exif-data som ligger inbakat i bilderna och som innehåller information om bland annat slutartid, bländare, brännvidd, vilket datum bilderna är tagna och om blixt använts. För att flytta bilderna från en intern disk till en extern disk så är det bara att markera de filer/mappar du vill flytta, välja "Klipp ut" och sedan "Klistra in" dem där du vill ha dem. För min del tycker jag inte det kan bli lättare än så. :-) När du i fortsättningen via Fotogalleriet importerar bilder från en kamera till datorn (om det är så du gör för att få över bilderna till datorn) så kan du ju förstås ange den externa disken som den plats dit bilderna ska importeras från kameran.
När du skriver ett inlägg eller lägger in foton på digitalfotoonline.se accepterar du samtidigt att DIGITAL FOTO och Bonnier Publications A/S har rätt att publicera eller på annat sätt använda ditt inlägg och dina foton i tryckta och elektroniska medier med anknytning till DIGITAL FOTO eller Bonnier Publications A/S.
Användarregler: Inlägg och bilder ska följa svensk lag. Det innebär att inlägg inte får innehålla: Förolämpningar eller förtal. Hotelser, hets mot folkgrupp eller andra trakasserier. Olovliga våldsskildringar, pornografi eller barnpornografi. Uppmaning till brottslig verksamhet. Datorvirus eller annat som kan skada DIGITAL FOTO för alla eller andra användares utrustning.
Material som innebär intrång i immateriella rättigheter, såsom varumärke eller upphovsrätt. Information som innehåller kommersiella budskap eller annan marknadsföring. DIGITAL FOTO övervakar inte systematiskt blogginlägg och debatter, men följer allmänna regler för ämnen och inne åll. Därför är det extra viktigt att forumet inte används för spam, hets mot folkgrupp, kränkande uttalanden eller andra negativa syften. DIGITAL FOTO för alla har rätt att stänga av användare som inte respekterar dessa regler. Den som gör ett inlägg som strider mot lag kan personligen bli ansvarig för detta.