Ämne: hur hanterar man bilder från olika kameror på bästa sätt? (Visat 2267 gånger)
Inlägg #1 av amanda
när jag lägger in bilderna på datorn hamnar de i en mapp för varje kamera (och inladdningstillfälle!), och det blir ju jobbigt när man söker efter ett speciellt foto och inte vet var man ska leta.. det blir inte bättre av att vi i våran familj har vi fyra-fem kameror som alla används när vi t.ex. är ute och reser, så problemet är inte att vi inte har några kort, snarare tvärtom! det är så mycket kort att man inte ens orkar kolla igenom alla mapparna. jag har en extern hårddisk på 500gb för att kunna förvara alla korten på, så det finns ju plats, men går det att samla alla bilderna i en och samma mapp i den ordningen korten togs, och att använda ettiketter eller något liknande för att kunna hitta det man letar efter, t.ex. från en speciell kamera eller resa? är det något jag ska tänka på eller finns det någon programvara jag borde använda? om det är någon som har sorterat bilder på liknande sätt eller vet hur man gör?
Inlagt: 2010-07-03 22:27
Tråden har varit inaktiv i mer än 30 dagar, och det går därför inte längre att skriva några svar.
När du skriver ett inlägg eller lägger in foton på digitalfotoonline.se accepterar du samtidigt att DIGITAL FOTO och Bonnier Publications A/S har rätt att publicera eller på annat sätt använda ditt inlägg och dina foton i tryckta och elektroniska medier med anknytning till DIGITAL FOTO eller Bonnier Publications A/S.
Användarregler: Inlägg och bilder ska följa svensk lag. Det innebär att inlägg inte får innehålla: Förolämpningar eller förtal. Hotelser, hets mot folkgrupp eller andra trakasserier. Olovliga våldsskildringar, pornografi eller barnpornografi. Uppmaning till brottslig verksamhet. Datorvirus eller annat som kan skada DIGITAL FOTO för alla eller andra användares utrustning.
Material som innebär intrång i immateriella rättigheter, såsom varumärke eller upphovsrätt. Information som innehåller kommersiella budskap eller annan marknadsföring. DIGITAL FOTO övervakar inte systematiskt blogginlägg och debatter, men följer allmänna regler för ämnen och inne åll. Därför är det extra viktigt att forumet inte används för spam, hets mot folkgrupp, kränkande uttalanden eller andra negativa syften. DIGITAL FOTO för alla har rätt att stänga av användare som inte respekterar dessa regler. Den som gör ett inlägg som strider mot lag kan personligen bli ansvarig för detta.