Digital Foto
Förstasidan
Nyhetsarkiv
Tester
Kurser
Forum
Visa din bild
Nerladdningar
Teknisk kalkylator
Kontakt
Sök
Din hemsida
Gratis backup
Det senaste numret
Nästa nummer
Tävlingar
Teckna prenumeration
Kundtjänst

Nyhetsbrev

Prenumerera på DIGITAL FOTO för allas nyhetsbrev:


 
 

Senaste nytt

Skicka mejl till skrivaren

Om du vill skriva ut en bild som du precis har tagit med din smartphone kan du nu skicka den i ett mejl...

den 6 september 2010

Finare råbilder

Den senaste versionen av råkonverteraren Bibble kan göra livet lite lättare för alla som älskar råformatet...

den 3 september 2010

Försvara sveriges ära

Nordiskt Mästerskap i digitalfoto har följt Nordens största fototidning ända från starten. Men DEN HÄR...

den 2 september 2010

Läcker, kraffull och snabb

...

den 1 september 2010

152 tum!

...

den 30 augusti 2010

Sony Alpha NEX-5

Trots att sensorn är större än hos Micro Four Thirds-konkurrenterna, har Sony imponerande nog lyckats...

den 27 augusti 2010

Fjärrkontroll för alla

Irländska Hähnel ligger bakom den smarta, trådlösa fjärrkontrollen Combi TF, som kan användas på systemkameror...

den 27 augusti 2010

Goda nyheter för entusiasterna

Två år efter att Panasonic lanserade den avancerade kompaktkameran LX3 kommer det äntligen en uppföljare....

den 25 augusti 2010

Lätta ryggsäckar för entusiaster

Kata, som är kända för sina hållbara väskor, har lanserat en ny serie för foto-entusiaster med höga...

den 20 augusti 2010

Canon Ixus 300 HS

Med denna modell FIRAR DEN DIGITALA IXUS-SERIEN TIOÅRS-JUBILEUM. Ixus 300 HS har manuella funktioner...

den 19 augusti 2010

Panasonic Lumix DMC-FZ38

Kronor, rek. pris Megapixlar Lcd-skärm Optisk zoom
499912,0 2,7 18


Vi har testat en kompaktkamera som har ett osedvanligt bra objektiv. Och det är just objektivet som är en av de största anledningarna till att vi utdelar ett av de högsta betyg vi någonsin har gett en kompaktkamera.
För det första täcker det ett zoomomfång som går från kraftig vidvinkel på 27 mm till imponerande tele på motsvarande 486 mm, vilket motsvarar vad många yrkesfotografer använder till naturoch sport. Zoomtiden mellan ytterlägena är 2,7 sekunder, och när man zoomar rör sig objektivet minimalt och ändrar bara längd med högst två centimeter. För det andra har kameran bildstabilisering i objektivet, och den är så effektiv att man kan fotografera handhållet med tre till fyra steg längre slutartider än normalt.
Sist men inte minst har vi bildkvaliteten. Ingen missteckning syns till, och skärpan är fin i hela zoomomfånget, till och med vid full bländare.
Anpassar inställningarna
Objektivet får bra uppbackning av en lång rad utmärkta autofunktioner. Motivprogrammen är relativt enkla att använda, men många andra funktioner ställer man in genom att trycka på knappar som reagerar långsammare än en programratt. Funktionen iA analyserar motivet och upptäcker automatiskt om det rör sig om en makrobild, en solnedgång eller ett porträtt,
och anpassar kamerainställningarna efter detta. Den motivtyp som kameran väljer att använda visas som en liten ikon längst uppe till vänster på kamerans skärm eller i sökaren.
Vid ISO 400 och därunder blir bilderna fina utan kraftigt brus även i svagt ljus. Sedan sätter brusreduceringen igång och gör att förlusten av små detaljer blir mer synlig än bruset. Allt sammantaget kan resultatet vid höga ISO-värden jämföras med de bästa konkurrenterna.


Läs resten av artikeln i DIGITAL FOTO för alla nr 18/2009

 


Läs fler test, køp DIGITAL FOTO för alla

Nya tester

Sony Alpha NEX-5 (den 27 augusti 2010)

Canon Ixus 300 HS (den 19 augusti 2010)

Acdsee Photo Manager 12 (den 12 augusti 2010)

onOne Plug-In Suite 5 (den 3 augusti 2010)

Apple Final Cut Studio 3.0 (den 18 maj 2010)

Användarinloggning

Användarnamn:
Lösenord:
Kom ihåg mig:
 Registrera dig nu

Nya foruminlägg

Norge är fantastiskt

Öresundsbron sedd från Dragör

Problem. Hjälp!

Natur

Kamera för att ta kort på belysningsinstallationer

Hjälp novis med val av systemkamera

Bok om photoshop 6

Apple eller PC?

Problem med Nikon D200 i kyla

Manual på svenska till Canon Powershot G11

Reparera trasiga JPEG-bilder?!

Genomgång av zoom-verktyget i PS

Schäfer Hane Bamse R.I.P

Nikon d90 eller Canon EOS 550D

Förlorade bilder

inbyggd blixt funkar inte efter slutartiden 1/200

dimmad eller softad kant på foto

hur hanterar man bilder från olika kameror på bästa sätt?

Unik foto tävling - www.weekdayphotos.com

Fota blixtar (ÅSKA)

Nyaste bilderna


Visa din bild

Nya tester

27/8

Sony Alpha NEX-5

19/8

Canon Ixus 300 HS

12/8

Acdsee Photo Manager 12

3/8

onOne Plug-In Suite 5

18/5

Apple Final Cut Studio 3.0

1/5

Nikon Coolpix S70

8/4

Leica M9

14/2

Panasonic Lumix DMC-GF1

23/1

Pentax K-x

10/1

Nikon Coolpix S1000pj


Allt redaktionellt material på www.digitalfotoforalla.se är Copyright © 2003–2010 www.digitalfotoforalla.se.
Med ensamrätt. Otillåten användning av text och bild från denna webbplats är förbjuden.
Var vänlig respektera dessa rättigheter.